czwartek, 28 stycznia 2016

Znieczulenie dla każdego.

Znieczulenie , czy dla każdego ?
Kontynuując temat , chciałbym napisać pokrótce o przeciwwskazaniach do podawania znieczulenia u stomatologa. Początkowo chciałbym zaznaczyć , ważny podział środków znieczulających , a mianowicie na te posiadające w swym składzie adrenalinę i na te jej pozbawione. Adrenalinę dodaje się do znieczulenia aby obkurczyła naczynia krwionośne w miejscu podania , co powoduje , że substancja znieczulająca dłużej utrzymuje się w danym obszarze, który przez to się mocniej znieczula . Zmniejsza się po prostu wypłukiwanie środka znieczulającego z miejsca wkłucia.
 Właściwie takim jednym 100% przeciwskazaniem do podania środka znieczulającego jest uczulenie na taki preparat . Uczulanym można być na samą substancję znieczulającą  , lub co częściej się zdarza , środek konserwujący.
Inne przeciwskazania koncentrują się głównie wokół jednego ze składników produktu znieczulającego , a mianowicie adrenaliny.
Takimi stanami chorobowym są m. in. ciężkie choroby układu sercowo -naczyniowego , niedawno przebyty udar mózgu , zawał serca ,wysokie nadciśnienie tętnicze, powikłana cukrzyca , niepoddająca się leczeniu astma oskrzelowa . W tych przypadkach nie podaję znieczulenia z dodatkiem adrenaliny , co nie oznacza ,że tacy pacjenci skazani są na cierpienie w trakcie wizyty. Jest kilka tzw. bezpiecznych środków znieczulających , przeznaczonych dla taj grupy m in. mepiwakaina. Preparat który nie zawiera adrenaliny , ale ta substancja sama w sobie ma właściwości kurczące naczynia krwionośne  i jest dobrze tolerowana. Do tego są różne drogi podania leku znieczulającego , można podać go obok zęba i dozębowo wszystko aby ulżyć gdy jest taka potrzeba.
Jeszcze tylko chciałem nadmienić na temat znieczulenia kobiet ciężarnych. Ciąża sama w sobie nie jest oczywiście żadnym przeciwskazaniem do podania znieczulenia. Przecież ból i stres który może wywołać zabieg przeprowadzany bez podania znieczulenia jest gorszy dla matki i dziecka niż dobrane znieczulenie. Więc drodzy pacjenci z jednej strony nie ma co przesadzać i wołać o znieczulenie do badania , z drugiej nie ma się co go bać gdy jest konieczne.  Ważne jest tylko szczegółowe podanie stanu zdrowia , zażywanych leków i ewentualnej ciąży w celu dobrania prawidłowego środka znieczulającego do zaistniałej sytuacji.
Pozdrawiam Rafał Korkosz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz