czwartek, 28 stycznia 2016

Czy po usunięciu zęba będzie bolało. ?

Ile może boleć po usunięciu zęba ?
Pozbycie się  zęba tworzy dość sporą ranę , która musi mieć czas na wygojenie , co następuje w okresie 6-8 tygodni. Co do dolegliwości bólowych na szczęście nie utrzymują się tak długo. Jednakże ból do 2 tygodni jest jak najbardziej zjawiskiem nie odbiegającym od normy. Trzeba sobie jasno powiedzieć , iż ząb który został usunięty z powodu bólu , spowoduje prawdopodobnie bolesne gojenie się rany. Żeby ograniczyć dolegliwości należy :
1)pół godziny trzymać zaciśnięty mocno gazik , żeby przestało krwawić i żeby zrobił się skrzep,
2)jeść można dopiero po 2 godzinach , potrawy zimne i chłodne ,
wskazane lody,
3)nie płukać w tym dniu ust , aby nie spowodować wypłukania skrzepu,
4)nie palić papierosów , również elektronicznych , zaciąganie dymku spowoduje wyciągnięcie skrzepu z zębodołu.
Wszystko to ma na celu wytworzenie i utrzymanie skrzepu , który chroni ranę przed drażnieniem , wnikaniem pokarmu . Działa jak plaster na ranę. Brak skrzepu to tzw. suchy zębodół co objawia się bitym 2 tygodniowym bólem.
Co to jest tak właściwie ten skrzep i jak on wygląda ? Większość pacjentów myli go z wysiękiem ropnym. Przychodzą 2 , 3 dni po ekstrakcji i mówią że im ropa pojawiła się w miejscu po usuniętym zębie. Taki białawy nalot , często w formie ciągnących się nitek to włóknik , czyli skrzep , czyli rzecz normalna , a wręcz pożądana.
Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę ,że do ok. 4 tygodni po usunięciu zęba  mogą z zębodołu wychodzić drobne kosteczki , są to fragmenty przegrody międzykorzeniowej , co również jest normalnym zjawiskiem.
Pozdrawiam wszystkich i życzę bezbolesnego gojenia.
R. K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz