niedziela, 31 stycznia 2016

Czy cukierki naprawdę niszczą zęby ?

Dziury w zębach to zmartwienie zajmujące głowę znacznej liczbie ludności. Co tak naprawdę przyczynia się do ich powstania ?
Dziury w zębach to w większości nic innego jak próchnica zębów , czyli choroba bakteryjna i do tego zakaźna. Tak ,właśnie tak zakaźna. Dziecko rodzi się pozbawione bakterii próchnicowych , a zaraża się przeważnie od matki i najbliższych np. w trakcie pocałunków.
Jednak żeby owe ubytki w zębach powstały nie wystarczą tylko bakterie.  Potrzebny jest jeszcze pokarm dla nich. Żywią się one cukrami ,a produktami ich przemiany materii są silne kwasy które niszczą powierzchnię zębów i powodują powstawanie dziury. Czyli żeby rozwinęła się próchnica potrzebne są po pierwsze zęby , po drugie bakterie które mamy w sobie oraz cukier który dostarczamy z pokarmem. No i jest jeszcze jeden czynnik ,a mianowicie czas. Bakterie potrzebują czasu i cukru żeby zniszczyć  ząb.  Czas w tym miejscu to okres od spożycia słodkiego pokarmu do umycia zębów.
Więc wystarczy , że wyeliminuje się tylko jeden z tych czynników,  aby uwolnić się od próchnicy. Jakież to proste.  Trzeba sobie wybrać z czego zrezygnować czy z zębów :), cukru , czy myć po prostu dokładnie ząbki po każdym posiłku.
Miłego rozważania.  Pozdrawiam R.K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz