piątek, 5 lutego 2016

Jak często usuwać kamień nazębny ?

Witam serdecznie.
Dzisiaj kilka słów o kamieniu nazębnym. Co to właściwie jest ten osławiony kamień nazębny? Skąd się bierze ? Jak go się pozbyć ?
Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowany osad nazębny , którego nie jesteśmy w stanie usunąć szczoteczką. Czyli jeżeli mamy powierzchnie zębów do których nie docieramy podczas mycia , zaczyna powstawać tam osad , który ulega stwardnieniu , kamienieniu. Do tego trzeba dodać genetyczne predyspozycje. Ludzie dzielą się na tych, którym kamień osadza się błyskawicznie i na tych którzy latami mogą nawet nie widzieć co to jest. Pierwsi mają ślinę zasadową , a drudzy kwaśną. Zasadowy odczyn w jamie ustnej ,predysponuje do powstawania kamienia. Tak jak twarda woda w naszych kranach powoduje zakamienianie czajników . Kwaśna ślina  natomiast, predysponuje do rozwoju próchnicy.
Aby pozbyć się kamienia nazębnego, należy zgłosić się do gabinetu stomatologiczny na tzw. skaling. Jest to zabieg , który w większości wypadków wykonuje się za pomocą ultradźwięków. Wprawiają one w ruch drgający narzędzie, tzw. skaler  powodując odbijanie kamienia od powierzchni zębów. Prawidłowo wykonane  zdejmowanie kamienia, nie niszczy powierzchni zębów. Można  więc go wykonywać bez obaw. Przyjmuje się , że usuwanie kamienia nazębnego wykonujemy przynajmniej raz w roku , lub częściej w razie potrzeby.
Pozdrawiam Rafał Korkosz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz